Płytki rektyfikowane
Rektyfikowane, czyli jakie? Co oznacza rektyfikacja płytek?
Standardowe płytki ceramiczne po wypaleniu w wysokiej temperaturze we wnętrzu specjalnego pieca podlegają procesowi kalibracji. Ogranicza się on w praktyce do sortowania płytek w taki sposób, aby do jednego opakowania trafiły egzemplarze o bardzo zbliżonych wymiarach. W produkcji pojawiają się jednak dość znaczne odchylenie od normy.
Określenie "rektyfikowane" odnosi się do procesu rektyfikacji, który jest niczym innym, jak bardzo dokładnym przycinaniem płytek, gdy te opuszczą już piec. Używany do tego sprzęt charakteryzuje się ogromną precyzją, dlatego po zakończeniu rektyfikacji poszczególne egzemplarze reprezentujące jedną partię nie mogą różnić się wymiarami o więcej niż 0,2 mm. Różnica nie jest więc zauważalna gołym okiem, co ma swoje konsekwencje estetyczne, ale również walory praktyczne. Kolejnym wyróżnikiem tego rodzaju płytek jest fakt, że ich boki spotykają się ze sobą idealnie pod kątem 90 stopni.
Proces rektyfikacji płytek można teoretycznie przeprowadzić samodzielnie, choć trzeba przyznać, że każdy gatunek wymaga wykorzystania nieco innego sprzętu. Jeśli chodzi o modele rektyfikowane, najmniejsze wyzwanie stwarza delikatna glazura, ale problemy pojawiają się przy cięciu gresu. Na szczęście egzemplarze poddane rektyfikacji systematycznie tanieją, czego dowodzi zresztą oferta naszego sklepu. Z tego powodu wygodniej kupić gotowe płytki o idealnie równych krawędziach, niż ryzykować, że ich żmudne docinanie nie zakończy się sukcesem.
Jakie zalety ma płytka rektyfikowana?
Fakt, że każda płytka rektyfikowana ma praktycznie identyczne wymiary jak pozostałe egzemplarze pochodzące z tej samej partii ma ogromny wpływ na estetykę ceramiki. Modele rektyfikowane można łączyć ze sobą przy pomocy bardzo cienkiej, wręcz niezauważalnej fugi. Przy odpowiednim doborze barwy na pierwszy rzut oka płytki tworzą elegancką, jednolitą powierzchnię. Należy przyjrzeć się jej z bardzo bliska, aby dostrzec niezwykle cienkie fugi. Praktyka pokazuje, że montaż takich płytek wymaga także niższego zużycia kleju. W ten sposób można przynajmniej częściowo zrekompensować nieco wyższą cenę tych produktów.
Jednak zalety egzemplarzy poddanych procesowi rektyfikacji nie ograniczają się wyłącznie do estetyki. Płytki ceramiczne są wykorzystywane przede wszystkim w pomieszczeniach, które są narażone na zabrudzenia, a jednocześnie wymagają zachowania maksymalnego poziomu higieny. Mowa przede wszystkim o kuchniach i łazienkach. Zastosowanie płytek ułatwia utrzymanie czystości w tych pomieszczeniach, ponieważ są gładkie i bardzo łatwo je umyć. Słabszy element tego rozwiązania od zawsze stanowiły fugi, łatwiej chłonące brud i wilgoć, a także skłonne do przebarwień.
Modele rektyfikowane praktycznie eliminują ten problem. Minimalne spoiny nie chłoną brudu i wilgoci w tak dużym stopniu, a jeśli nawet z czasem ulegną delikatnemu przebarwieniu, efekt będzie praktycznie niewidoczny. Z tego samego powodu płytki poddane rektyfikacji stają się coraz częstszym wyborem w przedpokojach, gdzie trafiają zanieczyszczenia z zewnątrz przynoszone do domu lub mieszkania na butach domowników.
Płytki rektyfikowane w poszczególnych stylach aranżacyjnych
Płytki rektyfikowane znakomicie spisują się w nowoczesnych i futurystycznych wnętrzach. Niemal jednolite powierzchnie z niewidocznymi fugami podkreślają wrażenie minimalizmu i pewną surowość wnętrza. Szerokie spoiny praktycznie uniemożliwiają osiągnięcie takiego efektu.
Oprócz tego egzemplarze poddane rektyfikacji stanowią popularny wybór w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour lub po prostu z nutką luksusu. Chodzi przede wszystkim o warianty imitujące naturalny kamień, zwłaszcza marmur. Betonowe płytki z cienkimi spoinami są natomiast popularnym wyborem do wnętrz postindustrialnych.
Jeśli chodzi o łazienki, rektyfikacja płytek jest bardzo pożądana ze względu na wspomniane już ułatwione utrzymanie czystości, ale nie tylko. Gładka i jednolita powierzchnia ścian sprawia, że wnętrze zyskuje więcej wizualnej świeżości, a w jasnym wariancie wydaje się mocniej rozświetlone. Osobną kwestię stanowi optyczne powiększenie pomieszczenia, jakie można uzyskać za sprawą dominacji jednolitej, jasnej powierzchni.
Gres rektyfikowany, czyli płytki do zadań specjalnych
Specyficzną część tej kategorii produktowej stanowi gres rektyfikowany. On również zyskuje w ostatnich latach na popularności. W przypadku gresu proces rektyfikacji przebiega bardzo podobnie jak cięcie tradycyjnych płytek, choć używa się do tego nieco innego sprzętu.
Gres rektyfikowany prezentuje się wspaniale ze względu na bardzo cienkie spoiny, ale zachowuje wszystkie zalety gresu. Można wśród nich wymienić ogromną wytrzymałość, odporność na działanie wody i bardzo szerokie zastosowanie – od podłóg w przedpokoju, przez pokrycie powierzchni schodów, po pomieszczenia techniczne, na przykład kotłownie. Warto zaznaczyć, że gres w wersji rektyfikowanej występuje w zróżnicowanych wariantach, takich jak gres szkliwiony czy gres techniczny.
Płytki rektyfikowane dostępne w rozmaitych kolorach i wzorach
Rektyfikowane egzemplarze płytek pod względem designu nie różnią się od standardowych, poddanych jedynie kalibracji z pominięciem obróbki mechanicznej. Oferta naszego sklepu jest tego dobrym przykładem. Wystarczy skorzystać z wygodnych filtrów znajdujących się na stronie. Uwagę od razu zwraca zróżnicowana kolorystyka płytek, które jako rektyfikowane występują zarówno w tradycyjnych barwach – białej, beżu, graficie, kremowym, brązie czy czarnym, ale również reprezentują bardziej ekscentryczne koncepcje – na przykład odcienie zieleni i niebieskiego.
Rektyfikowane płytki mogą doskonale imitować naturalne kamienie, na przykład elegancki marmur. Inną ciekawą koncepcję stanowią rektyfikowane drewnopodobne płytki – wręcz idealne do ułożenia na podłodze, gdzie pod względem estetyki zastąpią drewniany parkiet, ale są pozbawione jego wad, przede wszystkim podatności na uszkodzenia.
Płytki o zróżnicowanej powierzchni
Fakt, że płytki są rektyfikowane nie determinuje rodzaju ich powierzchni. W naszej ofercie dostępne są zarówno majestatyczne egzemplarze matowe, jak i błyszczące warianty polerowane. Warto również wspomnieć, że modele rektyfikowane mogą wykazywać doskonałe właściwości antypoślizgowe i dzięki temu tworzyć prawdziwy dom bez barier. Rektyfikacja polegająca na cięciu na ostro nie wpływa bowiem na powierzchnię płytek.
Rektyfikowane i mrozoodporne? To możliwe!
Obecnie płytki rektyfikowane ozdabiają nie tylko wnętrza polskich domów i mieszkań. Coraz częściej można je spotkać między innymi na tarasach, balkonach, w altanach, a nawet w ciągach komunikacyjnych w ogrodzie. Dzieje się tak dlatego, że rektyfikacja nie ma negatywnego wpływu na nasiąkliwość płytek, a więc egzemplarze, które zostaną poddane tego rodzaju obróbce mechanicznej pozostają mrozoodporne. Dziś większość dostępnych na rynku modeli wykazuje tę pożądaną właściwość, co przekłada się na wysoką uniwersalność płytek. Polskie zimy i wysokie amplitudy temperatur, a także ulewy i śnieżyce nie są im straszne.
Montaż płytek rektyfikowanych
Skoro płytka rektyfikowana charakteryzuje się idealnie równymi krawędziami i posiada starannie wyliczone wymiary, rodzi się przypuszczenie, że montaż tego rodzaju ceramiki może odbywać się bez spoin. Za takim rozwiązaniem przemawia teoretycznie fakt, że fugi z czasem mogą ulec przebarwieniom. W rzeczywistości płytki powinno się jednak układać z choćby minimalnymi spoinami. Dlaczego? Dzięki temu ułożone tuż obok siebie płytki nie są narażone na pęknięcia, ponieważ fuga charakteryzuje się wyższą elastycznością. Niestety na poszczególnych powierzchniach występują niebezpieczne dla płytek naprężenia, związane między innymi ze zmieniającą się temperaturą.
Płytki renomowanych producentów dostępne w konkurencyjnych cenach
Płytki rektyfikowane dostępne w naszym sklepie to propozycje renomowanych producentów, takich jak Tubądzin, Opoczno, Ceramika Paradyż oraz inne marki znane w Polsce i za granicą. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami, które udowadniają, że najwyższa jakość i ciekawy design mogą iść w parze z atrakcyjną ceną!