Opinie o Nas
Układanie płytek krok po kroku

Układanie płytek krok po kroku

Samodzielne układanie płytek nie musi być trudne. Przed rozpoczęciem pracy, należy dokładnie wymierzyć pomieszczenie oraz określić, w jaki sposób chcemy układać płytki - czy będzie to układ prosty, naprzemienny czy skośny (karo). Na tej podstawie obliczamy ilość potrzebnych płytek, jednocześnie nie zapominając o doliczeniu około 15% zapasu, który będzie nam potrzebny podczas docinek lub przy ewentualnym uszkodzeniu kafli. Kluczowym elementem przygotowania do układania płytek jest również dobór właściwego kleju lub zaprawy klejowej. Odpowiedni produkt dobieramy zarówno do rodzaju płytek, w zależności czy jest to gres, terakota czy glazura, jak i do powierzchni, na której chcemy położyć kafle. Aby uniknąć niepotrzebnych przestojów, należy zadbać o to, aby mieć przygotowane wszystkie niezbędne narzędzia i przybory, takie jak łata, szpachla, przyrząd do cięcia kafelek lub szlifierka kątowa, poziomica oraz krzyżyki dystansowe. Gdy wszystko jest już zaplanowane i posiadamy niezbędne materiały, można przejść do przygotowania podłoża.

Przygotowanie podłoża pod płytki

W zależności od tego, co znajdowało się wcześniej na podłożu, musimy je dokładnie oczyścić. Należy starannie usunąć wszelkie pozostałości po poprzednich kaflach lub farbach. Jeżeli na podłożu znajdują się znaczne nierówności lub ubytki, należy je zniwelować za pomocą zaprawy wyrównującej. W przypadku, gdy stara posadzka dobrze się trzyma (można to sprawdzić, delikatnie w nią uderzając i weryfikując, czy nie ma głuchego odgłosu), wystarczy ją nieznacznie przeszlifować ostrym narzędziem lub szlifierką wyposażoną w tarczę z grubym papierem ściernym. Następnym krokiem jest dokładne odkurzenie i wyszczotkowanie powierzchni. Na tak przygotowane podłoże nakładamy preparat gruntujący, który zapewni izolację od wilgoci. Najlepszym wyborem są gotowe preparaty typu folia w płynie, które nakładamy za pomocą pędzla. Należy jednak pamiętać, że do układania płytek, możemy przejść, dopiero po całkowitym wysuszeniu powierzchni roboczej.

Układanie płytek

Aby zapewnić sobie wygodę pracy, układanie płytek zaczynamy od rzędu przeciwległego do drzwi, gdyż po świeżo ułożonych płytkach nie będziemy mogli chodzić przez co najmniej 24 godziny. Jeżeli to możliwe (wielkość kafli, układ, oraz wymiary pomieszczenia nam na to pozwalają) najlepiej zacząć od całych płytek, dzięki temu łatwiej będzie nam dopasować pozostałe rzędy. Przed zastosowaniem zaprawy klejowej, warto jest ułożyć płytki bezpośrednio na posadzce na sucho, co pozwoli nam na dokonanie ewentualnych korekt w układzie, które po zastosowaniu kleju nie będą już możliwe. Przy większych pomieszczeniach możemy sobie pomóc, stosując sznur pomiarowy, wyznaczając nim dwie przecinające się przez środek pomieszczenia linie, które posłużą nam jako odnośnik podczas pracy. W przypadku układania kafli na ścianie należy wyznaczyć poziom bazowy, przykręcając listwę na wysokości drugiego kafla od dołu. To na tej listwie będzie się opierał cały ciężar kafli, dzięki czemu zyskamy pewność, że płytki nie spłyną nam, zanim klej zdąży wyschnąć.

Klejenie i fugowanie płytek

Kolejnym krokiem, podczas układania płytek jest zastosowanie zaprawy klejowej lub kleju. Zaprawę klejową nakładamy szpachlą, o grubości od 0,5 do 1 cm. Następnie układamy płytki, pamiętając o stosowaniu krzyżyków dystansowych, w celu zapewnienia jednakowej szerokości fugi między wszystkimi płytkami. Za pomocą poziomicy sprawdzamy, czy zgadza się poziom. Jeżeli potrzebna jest korekta, ponieważ płytka odstaje od pozostałych, należy ją docisnąć gumowym młotkiem, natomiast jeżeli okaże się, że jest ona zapadnięta, należy ją zdjąć i dodać odpowiednią ilość zaprawy klejowej. Przed całkowitym wyschnięciem kleju, należy wyczyścić jego nadmiar z powierzchni płytek oraz usunąć krzyżyki dystansowe.

Po około 24 godzinach klej jest całkowicie wyschnięty - płytki są gotowe do fugowania. Jeżeli kładziemy płytki kuchenne lub płytki łazienkowe zalecamy zastosowanie fug epoksydowych, które cechują się większą odpornością na wilgoć i zabrudzenia. Najłatwiej nakładać fugi za pomocą kauczukowej szpachli. Do precyzyjnego wykończenia narożników i kantów, zamiast fugi używamy silikonu, którego kolor można dobrać pod kolor fug.

All comments

Leave a Reply