Opinie o Nas
Jak skutecznie ciąć płytki? Zobacz nasze 5 porad!

Jak skutecznie ciąć płytki? Zobacz nasze 5 porad!

  1. Cięcie płytek – nie wszystkie nadają się do cięcia

Płytki łazienkowe to niezwykłe obszerna kategoriach. Poszczególne produkty różnią się od siebie rozmiarami, właściwościami, jak również pokrywający mnie wzorem. Dlatego przed zastanowienie m się, jak ciąć płytki, w pierwszej kolejności należy się upewnić, że dany produkt w ogóle nadaje się do cięcia. Wykańczając łazienkę najlepiej zweryfikować to jeszcze przed dokonaniem zakupu, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Niektóre płytki łazienkowe nie mogą być cięte ze względu na swoje delikatne właściwości i specyficzną kruchą strukturę. Cięcie tego rodzaju płytek natychmiast prowadzi do ich uszkodzenia, przez co jest praktycznie niemożliwe. Struktura pęka w losowy sposób, a nawet jeśli zachowa integralność, Istnieje ryzyko, że do pęknięcia dojdzie już po ułożeniu. Na szczęście producenci płytek łazienkowych wyraźnie zaznaczają, które modele nie nadają się do cięcia.

Cięcie płytek jest również niemożliwe w przypadku produktów posiadających specyficzny wzór. Problem nie polega wówczas na delikatnej strukturze, ale na ich późniejszym ułożeniu. W wyniku cięcia powstaną niepasujące elementy, które zdecydowanie zaburzają ostateczny efekt. Tak dzieje się w przypadku płytek, które z założenia ułożone na ścianie mają prezentować spójność wizualną. Dobrym tego przykładem mogą być płytki Pietrasanta oferowane przez markę Tubądzin – jednego z wiodących polskich producentów. Te eleganckie płytki imitują marmur i świetnie sprawdzają się w eleganckich łazienkach. Zależnie od aranżacji wnętrza bywają używane także jako płytki do przedpokoju, a nawet kuchni. Cięcie płytek tego rodzaju sprawi, że późniejsze dopasowanie faktury do pozostałych płytek będzie niezwykle utrudnione.

  1. Jak ciąć płytki – sukces zależy od narzędzi

Nawet osoby, które nigdy nie interesowały się tym, jak ciąć płytki, mogą stosunkowo łatwo poradzić sobie z tym zadaniem, o ile wyposażą się w odpowiednie narzędzia. Z jakich sprzętów należy skorzystać i jakie jest ich główne przeznaczenie?

  • Nóż szklarski – to podstawowe narzędzie umożliwiające cięcie płytek. Przy pomocy noża wyposażonego w wolframowe kółeczko możliwe jest precyzyjne zarysowanie twardych powierzchni wzdłuż nakreślone a wcześniej linii. Zaletą tego narzędzia jest możliwość nacinania zarówno linii prostych, jak i krzywych. W pierwszym przypadku cięcie płytek staje się niezwykle proste, bo po odpowiednim nacięciu powinny się one przełamać wzdłuż stworzonej linii. W przypadku linii krzywych niezbędne jest zastosowanie kolejnego sprzętu, w którym są:

  • Szczypce glazurnicze – dzięki nim można tworzyć dowolne nieregularne kształty. Praca szczypcami polega na powolnym odłupywaniu kolejnych fragmentów płytki, która ostatecznie stworzy kształt odzwierciedlający pierwotne nacięcie szkliwa wykonane przy pomocy noża szklarskiego. Takie cięcie płytek jest konieczne w przypadku wszelkich zaokrągleń na ścianach, zewnętrznych rur bądź armatury łazienkowej.

  • Gilotyna glazurnicza – prawdopodobnie nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak ciąć płytki przy pomocy tego narzędzia. Jest ono niezwykle wygodne i skuteczne. Cięcie płytek gilotyną odbywa się przy pomocy podobnego kółka jak w przypadku noża szklarskiego, ale konstrukcja tego narzędzia w sprawia, że nie istnieje ryzyko pomyłki. Następnie płytki są przełamywane wzdłuż powstałej w ten sposób linii. Jedyną wadą gilotyny jest możliwość wykonywania jedynie prostych nacięć. Ważną zaletę stanowi fakt, że wiele modeli gilotyny pozwala na cięcie płytek o dużych rozmiarach.

  • Frezarka do płytek – jeśli cięcie płytek wymaga przygotowania otworów, trudno wyobrazić sobie wykonanie tego zadania bez frezarki.

  1. Jak ciąć płytki bez ryzyka – liczy się precyzja

Nie każdy mniej doświadczony użytkownik wie, jak ciąć płytki, aby unikać nierówności i pęknięć. Technika cięcia płytek jest bardzo podobna niezależnie od wykorzystywanego narzędzia. Najważniejsze, aby zachować cierpliwość i ostrożność. Cięcia płytek nie należy traktować jako wyzwania, które powinno zostać ukończone przed czasem. Najważniejszy jest efekt wizualny, a ten można osiągnąć rezygnując z porywczych ruchów.

  1. Cięcie płytek łatwiejsze dzięki planowaniu

Niektórzy fachowcy uważają, że samo cięcie płytek to tak naprawdę zwieńczenie tego żmudnego procesu. Kluczowym elementem są przygotowania polegające na dokładnych pomiarach i doskonałym zaplanowaniu ułożenia płytek na ścianach. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby dzięki pomiarom wybrać takie ułożenie kafelków, które pomoże uniknąć kłopotliwych cięć i zredukować ich liczbę. W tego typu kalkulacjach należy oczywiście uwzględnić grubość fugi.

  1. Jak ciąć płytki bez odprysków – zastosowanie szlifierki kątowej

Cięcie niektórych płytek jest problematyczne ze względu na ich delikatną strukturę. Efekt bywa niezadowalający przy zastosowaniu podstawowych narzędzi, bo na krawędziach płytek powstają nieestetyczne odpryski. Jak sobie z nimi poradzić? Z pomocą przychodzi wówczas uniwersalne narzędzie, którym jest szlifierka kątowa. Wiedza o tym, jak ciąć płytki przy pomocy szlifierki kątowej może być niewystarczająca. To narzędzie wymaga wykorzystania odrobiny siły fizycznej, a najlepiej również doświadczenia. Jednak w rękach sprawnego fachowca daje ogromne możliwości. Cięcie płytek odbywać się wzdłuż przygotowanych wcześniej nacięć, albo jedynie na określonych linii. Szlifierkę wykorzystuje się również do wygładzania krawędzi. Jeśli zadanie zostanie wykonane starannie, odpryski znikają, a na płytkach nie widać najmniejszych obróbki.

All comments

Leave a Reply