Opinie o Nas
Płytki do małej łazienki – jakie wybrać?

Płytki do małej łazienki – jakie wybrać?

Białe płytki do małej łazienki bez okna

Najbardziej oczywisty wybór do małej łazienki stanowią białe płytki. Podobny efekt można osiągnąć decydując się na pozostałe jasne odcienie, takie jak kremowy, kość słoniowa czy jasnoszary. Jasne barwy zdecydowanie powiększają optycznie pomieszczenie, a wspomniany efekt można osiągnąć zarówno w towarzystwie naturalnego, jak i sztucznego światła. Jasna łazienka nie musi być monotonna. Pragnąc wprowadzić do małego wnętrza nutkę luksusu warto zwrócić uwagę na przykład na ofertę firmy Paradyż – ciekawą propozycję stanowią płytki Calacatta doskonale imitujące marmur –  i dobrać do nich równie jasne płytki podłogowe Paradyż. Tak zaaranżowane wnętrze powinno doskonale prezentować się w towarzystwie podwieszanego rozświetlonego sufitu, jak również złotych bądź mosiężnych elementów armatury łazienkowej.

Drewnopodobne płytki do małej łazienki

Kolejna propozycja z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom jakże modnego stylu skandynawskiego. Drewno w łazience nie zawsze stanowi optymalne rozwiązanie, ponieważ wymaga doskonałego zabezpieczenia przed wilgocią i regularnej konserwacji. Dlatego bardzo interesującą alternatywę stanowią płytki imitujące drewno. Na co uważać? Płytki do małej łazienki powinny pozostawać w jasnych tonacjach kolorystycznych, dlatego w takim pomieszczeniu najczęściej możemy spotkać płytki drewnopodobne o barwie jesionu lub brzozy. Ciekawa kombinacja powstaje, kiedy tego rodzaju płytki znajdą się na posadzce, natomiast ściany łazienki pokryją dość surowe w swej estetyce białe płytki. Do małej łazienki – bez okna lub wyposażonej w okno – to naprawdę strzał w dziesiątkę

Duże płytki do małej łazienki

Duże płytki do małej łazienki to rozwiązanie, które dzieli ekspertów. Część z nich uważa, że taka aranżacja optycznie pomniejsza pomieszczenie, zamiast je powiększać. Czy to prawda? Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Duże płytki do małej łazienki prezentują się najkorzystniej, jeżeli zostaną ułożone w sposób bezfugowy, a w praktyce z bardzo cienką fugą, co sprawi wrażenie jednolitej powierzchni. Również w tym przypadku znacznie lepiej zachować jasną kolorystykę, a przy okazji wybrać płytki z połyskiem, bo jak wiadomo to odbijane światło najbardziej wpływa na wizualne powiększenie pomieszczenia.

Duże płytki do małej łazienki ułożone poziomo

Istnieje jeszcze jedna koncepcja promująca duże płytki do małej łazienki. O końcowym efekcie decyduje nie tylko kolor i faktura płytek, ale również ich kształt i sposób ułożenia. Płytki do małej łazienki bez okna lub z oknem najlepiej ułożyć w sposób poziomy. Na rynku dostępne są prostokątne płytki o dużych rozmiarach, które nawet z wyraźnymi fugami pomogą osiągnąć zamierzony efekt sprawiając, że pomieszczenie będzie wydawało się znacznie większe. Jeśli na powierzchni płytek znajdzie się jednocześnie poziomo zorientowana faktura, wnętrze zyska dodatkowo nietuzinkowy charakter. Jedyne czego warto unikać i w tym przypadku to czarne bądź bardzo ciemne płytki – wówczas nawet pozioma orientacja na niewiele się zda.

Płytki 3D do małej łazienki

Wybierając płytki do małej łazienki bez okna warto wziąć pod uwagę również coraz bardziej popularne płytki 3D. Oczywiście występują one w wielu wariantach i nie każdy spośród nich dobrze sprawdzi się w niedużym pomieszczeniu, ale istnieją produkty niemal wprost zaprojektowane z myślą o małych łazienkach. Najlepiej poszukać płytek, których faktura imituje znaczne wypukłości, bo pozwalają one spojrzeć na pomieszczenie w sposób bardziej przestrzenny, jakby ściany delikatnie rozstępowały się, gdy tylko użytkownik łazienki skieruje na nie swój wzrok. To kolejna nieszablonowa propozycja do małej łazienki przez bez okna, bo sztuczne intensywne światło jeszcze bardziej podkreśli trójwymiarowy efekt.

Błękitne płytki do małej łazienki

Wiele osób projektując łazienkę bierze pod uwagę motywy marynistyczne, a przynajmniej decyduje się na kolorystykę, która przywodzi na myśl czyste niebo i urlop spędzony nad morzem. Odcienie niebieskiego powinny wspaniale prezentować się w niedużej łazience przede wszystkim, kiedy jest ona wyposażona w okno – źródło naturalnego światła. Kombinacja błękitnych i białych płytek najlepiej sprawdzi się na ścianach – najważniejsze, aby nie przesadzać z ozdobnymi wzorami, które wprowadzają do wnętrza sporo chaosu. Płytki podłogowe mogą być natomiast utrzymane w ciemniejszej kolorystyce – z błękitnymi ścianami bardzo dobrze zgrywać się będzie ciemno niebieska lub granatowa podłoga.

Płytki do małej łazienki w formie mozaiki

We współczesnych łazienkach swoisty renesans przeżywają małe płytki w formie mozaiki. Czy posiadacze niewielkich pomieszczeń także mogą zdecydować się na takie rozwiązanie? Drobne wzory z natury raczej nie powiększają pomieszczenia, ponieważ nieco zakłócają odbiór przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że w łazience należy całkowicie zrezygnować z mozaiki. Z powodzeniem można wprowadzić do niej taki motyw, który znajdzie się na jednej ze ścian bądź jej fragmencie. Na pozostałych ścianach, podobnie jak na podłodze należy wówczas postawić na standardowe białe lub jasne płytki o większych rozmiarach.

Producenci ceramiki łazienkowej doskonale zdają sobie sprawę, jak wielu Polaków posiada stosunkowo małą łazienkę. Dlatego płytki zaprojektowane do małej łazienki bez okna zazwyczaj stanowią obszerną kategorię w ich ofercie. Potencjalni użytkownicy mają więc z czego wybierać i nie są skazani na monotonię w postaci białych kafelków z jasnymi fugami – chociaż również to rozwiązanie ma swój urok.

All comments

Leave a Reply