Opinie o Nas
Jak odświeżyć fugi w łazience?

Jak odświeżyć fugi w łazience?

Kiedy wymiana fug w łazience okazuje się konieczna?

Inwestycja w dobrą ceramikę łazienkową, na przykład dobrze znane płytki łazienkowe Opoczno, pozwala cieszyć się pięknym wnętrzem przez długie lata. Oczywiście pod warunkiem, że również fugi będą prezentowały wysoką jakość i pozostaną wolne od zabrudzeń i uszkodzeń. Spoina pomiędzy płytkami zapobiega ich powolnemu przemieszczaniu się, co mogłoby następować na skutek zmian temperatury, a konkretnie rozszerzalności temperaturowej. Jednocześnie fugi zapobiegają rozprzestrzenianiu się wilgoci oraz zabrudzeń, dzięki czemu płytki przez lata doskonale przylegają do ściany bądź podłogi. Dobrze wykonane fugi stanowią trwałą strukturę i długo pełnią swoją rolę. Zdarza się jednak, że w pomieszczeniu konieczne jest odnawianie fug.

Jeśli w pomieszczeniu zastosowano niskiej jakości spoinę, mimo tego, że płytki łazienkowe wciąż prezentują się wspaniale, pomiędzy nimi mogą powstawać kłopotliwe szpary. Szczeliny w fugach to problem, którego nie wolno bagatelizować, bo Stanowią one doskonałe miejsce do odkładania się brudu, wilgoci, a następnie pleśni, co z czasem wpływa negatywnie na same płytki. Fugi mogą zostać uszkodzone na skutek czyszczenia, jeżeli odbywało się ono w sposób zbyt inwazyjne, na przykład poprzez zeskrobywanie brudu lub szorowanie drucianą szczotką. Wówczas odnawianie fug jest już dość poważnym wyzwaniem, ponieważ oznacza konieczność całkowitego zdrapania dotychczasowej spoiny i zastąpienia jej nową.

Jak dbać o fugi, aby długo zachowały świetny wygląd?

Najlepiej nie dopuścić, aby takie rozwiązanie okazało się koniecznością. Duże znaczenie w profilaktyce ma regularne odnawianie fug poprzez ich czyszczenie. To całkiem normalne, że w wilgotnej łazience i kuchni z czasem na fugach gromadzi się brunatny osad, również mimo regularnego mycia podłogi i ścian. Fugi tworzą naturalne szczelinę – Idealne miejsce dla gromadzenia się zanieczyszczeń. Część z nich, zwłaszcza na początkowym etapie, można dość łatwo usunąć poprzez delikatne czyszczenie. Odnawianie fug w ten sposób nie powinno odbywać się przy pomocy bardzo inwazyjnych metod. Nie wolno zeskrobać zabrudzeń przy pomocy nożyka bądź drucianej szczotki. W grę wchodzą miękkie szczoteczki do zębów, gąbeczki i ściereczki.

Jak odświeżyć fugi pokryte zabrudzeniami?

Wiedza, jak odświeżyć fugi poprzez skuteczne czyszczenie pomaga utrzymać je w idealnym stanie. Istnieją sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie fug. Jednym z nich jest zastosowanie soku wyciśniętego z cytryny. Wystarczy dokładnie rozprowadzić go na powierzchni fug, odczekać około 20 minut, a następnie wytrzeć fugi ściereczką. Alternatywne rozwiązanie stanowi proszek do pieczenia, który stosuje się w bardzo podobny sposób, z tą różnicą, że dodatkowo można zastosować szczoteczkę do zębów. Najważniejsze, aby odnawianie fug w ten sposób odbywało się przy użyciu szczoteczki wyposażonej w miękkie włosie, co zapobiegnie uszkodzeniom. 

Spośród preparatów dostępnych w każdym domu, do odnawiania fug dobrze nadaje się także płyn do WC, który również należy rozprowadzić w szczelinach, a następnie dokładnie z mecz. Preparat masz inne właściwości brzdące, więc jego stosowanie wymaga ostrożności. Jeśli na fugach pojawiła się pleśń, najlepiej odnawianie fug przeprowadzić przy pomocy dedykowanego preparatu w sprayu. Po godzinie od jego rozprowadzenia wystarczy dokładnie umyć podłogę. Fugi powinny lśnić równie pięknie jak płytki łazienkowe.

Jak odnowić fugi, by łazienka nabrała zupełnie nowego charakteru?

Nierzadko odnawianie fug przeprowadza się nie tylko ze względu na zabrudzenia, ale przede wszystkim ze względu na zmianę wystroju łazienki. Nie od dziś wiadomo, jak mocno fugi decydują jej obliczył. Połączenie białych lub jasnych płytek z białymi fugami optycznie powiększa wnętrze. Z kolei ciemne fugi nadają mu bardziej wyrazistego charakteru poprzez kontrast. Na czym polega odnawianie fug, gdy nie są one zniszczone?

W trzecim przypadku najlepiej pomalować fugi. To duża oszczędność czasu, ponieważ obecna warstwa spoiny nie wymaga usunięcia, które byłoby żmudnym procesem, podobnie jak układanie nowej. Jak odświeżyć fugi przy pomocy farby, aby prezentowały się wspaniale? Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór przeznaczonych do tego preparatów. Standardowe farby akrylowe niestety mogą nie sprostać zadaniu, ponieważ cechują się zbyt małą wytrzymałością. Z czasem warstwa farby miejscowość chodziła bez powierzchni fugi, co zdecydowanie oszpeciłoby pomieszczenie.

Do dyspozycji właścicieli łazienek pozostają specjalne renowatory dostępne w rozmaitych kolorach. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko bardzo wysoka wytrzymałość, ale również doskonała odporność na wilgoć, co w przypadku fug ma kluczowe znaczenie. Skorzystanie z tego typu preparatu wymaga precyzyjnego działania, ale efekt nierzadko przechodzi najśmielsze oczekiwania!

Jednak istnieje jeszcze jedna alternatywa dla renowatorów. Jak odnowić fugi w najprostszy sposób? Wybierając farbę do fug w formie pisaka. Wysokiej jakości produkty z tej kategorii pozwalają na precyzyjne odnawianie fug. To niezwykle wygodna i prosta metoda, z którą poradzi sobie dosłownie każdy. W ten sposób można nadać fugą nową barwę, która doskonale je pokryje. Co ważne, farba w pisaku nie pozostawia smug i jest bardzo wydajna.

All comments

Leave a Reply