Opinie o Nas
Czym czyścić fugi z pleśni?

Czym czyścić fugi z pleśni?

Czyszczenie pleśni z fug. Skąd biorą się zabrudzenia?

Każdy właściciel łazienki, w którym nadmiar wilgoci i chwila nieuwagi zasiały prawdziwe spustoszenie, doskonale wie, jak bardzo kłopotliwe jest czyszczenie pleśni z fug. Dlatego najlepszą metodą walki z tym zagrożeniem jest profilaktyka. Aby zapobiegać powstawaniu pleśni na fugach w łazience, należy dobrze zrozumieć, w jaki sposób w ogóle ona powstaje. Wybierając dobrej jakości płytki, na przykład popularne płytki łazienkowe Paradyż, można się nimi cieszyć przez wiele lat, zwłaszcza że są bardzo łatwe w czyszczeniu i konserwacji – zazwyczaj do rozprawienia się z ewentualnymi zabrudzeniami wystarczy woda. Dużo większym wyzwaniem są fugi. Łazienka i kuchnia, czyli pomieszczenia, w których z oczywistych względów gromadzi się wilgoć to idealne środowisko dla mikroorganizmów, nie tylko pleśni, ale także bakterii i innych groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Czyszczenie pleśni z fug ma na celu nie tylko poprawę w estetyki, ale również pozbycie się często bagatelizowane go, a bardzo niekorzystnego dla ludzkiego organizmu zagrożenia.

Po wyczyszczeniu podłogi i ścian łazienki płytki prezentują się idealnie, jednak fugi stanowią newralgiczne przestrzenie, w których bardzo łatwo odkłada się brud. W tych drobnych szczelinach wilgoć utrzymuje się znacznie łatwiej i dłużej niż na powierzchni płytek. Nieestetyczny brunatny osad szybko przeradza się w pleśń. W pomieszczeniu pojawia się nieprzyjemny zapach, a także poważne zagrożenie dla płuc. Jak usunąć pleśń z fug? Istnieją skuteczne domowe i profesjonalne środki pomagające usunąć kłopotliwy problem. Najważniejsze, aby działać delikatnie, bo w trakcie intensywnego czyszczenia fugi mogą ulec uszkodzeniu, co w wilgotnych warunkach z czasem tylko pogłębi problem.

Jak usunąć pleśń z fug, aby ich nie uszkodzić?

Niezależnie od tego, Jakim środkiem odbywa się czyszczenie pleśni z fug, nie wolno doprowadzić do ich uszkodzenia. Najbardziej newralgiczne obszary to krawędzie ściany i podłogi, jak również okolice ubikacji oraz brodzika kabiny prysznicowej. Właśnie tam fugi najszybciej się brudzą, a jednocześnie najłatwiej je uszkodzić, to doprowadziłoby do przenikania wody przez nieszczelne fugi. Dlatego czyszczenie pleśni z fug należy przeprowadzać w delikatny sposób – z pewnością użycie druciany szczotki i ostrych narzędzi, którymi teoretycznie można wydrapać zabrudzenia, nie wchodzi w grę. W ten sposób można nie tylko uszkodzić same fugi, ale także porysować ceramikę. Dobre płytki do łazienki są na to odporne, ale przy intensywnym szorowaniu pojawiają się na nich rysy.

Do usuwania pleśni z fug sposób mechaniczny najlepiej użyć szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Uzupełnienie stanowią kuchenny zmywak i bawełniana ściereczka. Wszystkie te narzędzia zapewniają skuteczne, ale jednocześnie wystarczająco ostrożne czyszczenie pleśni z fug. Jednak zazwyczaj do rozstawienia się z tym problemem nie wystarczy sama woda.

Jak usunąć grzyba z fug? Sprawdzone sposoby!

Istnieje wiele skutecznych sposobów na czyszczenie pleśni z fug, do których zaliczają się zarówno te profesjonalne, jak i w pełni domowe, wykorzystujące powszechnie dostępne preparaty. Oto kilka sprawdzonych propozycji.

  • Sok z cytryny

Często wykorzystywanym sposobem na czyszczenie fug jest sok z cytryny. W pełni naturalna metoda jest zalecana przede wszystkim do białych i jasnych fug, bo przywraca im pierwotny wygląd. Wyciśnięty sok z cytryny należy dokładnie rozprowadzić na fugach, a następnie odczekać 20 minut i przetrzeć fugi ściereczką. Dzięki temu można uniknąć kłopotliwego szorowania. Sok z cytryny doskonale radzi sobie wszelkimi suchymi zabrudzeniami, między innymi kamiennym osadem, a także ewentualną rdzą. Czyszczenie pleśni z fug tą metodą nie zawsze kończy się powodzeniem, zwłaszcza gdy jej ogniska zdążyły się już mocno rozwinąć.

  • Proszek do pieczenia

Jak usunąć pleśń z fug wykorzystując proszek do pieczenia? Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak bardzo skuteczne bywa to rozwiązanie, pod warunkiem, że rozwój pleśni nie jest zaawansowany. Preparat należy dokładnie rozprowadzić wzdłuż wilgotnych fug, a następnie po około 20 minutach zetrzeć zabrudzenia, a gdy są one bardzo uporczywe, można wspomóc się szczoteczką do zębów. Jeśli pleśń nadal pozostanie na fugach lub szybko się pojawi, należy sięgnąć po silniejszy preparat.

  • Płyn do WC

Okazuje się, że płyn do WC ma także dodatkowe zainteresowania, a czyszczenie pleśni z fug to jedno z nich. Preparat należy rozcieńczyć w misce z wodą w proporcjach pół na pół. Czyszczenie pleśni fug w ten sposób musi być bardzo precyzyjne, ponieważ należy uważać, aby żrąca, zawierająca chlor substancja nie złapała innych powierzchni. Przydatne będą też gumowe rękawice. Jak usunąć grzyba z fug przy pomocy płynu do WC? Tym razem bardzo pomocna będzie szczoteczka do zębów, a sama czynność wymaga do żmudnego, ale delikatnego szorowania.

  • Czyszczenie pleśni z fug profesjonalnym środkiem

Jak usunąć pleśń z fug, kiedy domowe sposoby są nieskuteczne? Wówczas z pomocą przychodzą profesjonalne środki w sprayu. Preparat tego typu jest silnie toksyczny, więc należy zadbać o wietrzenie łazienki i stosować go z umiarem. Substancje w sprayu rozprowadza się po powierzchni fug i pozwala jej działać. Po godzinie można umyć podłogę. Płytki będą śnić czystością, a fugi odzyskają swój dawny blask. Zaletą tej metody jest fakt, że odbywa się ona bez szorowania, a tym bardziej skrobania płytek, co zapobiega rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni.

All comments

Leave a Reply