Opinie o Nas
Jak dobrać kolor fugi do białych płytek?

Jak dobrać kolor fugi do białych płytek?

Na jakiej zasadzie należy dobierać kolor fugi do określonego koloru płytek? Jaka fuga do białych płytek sprawdzi się najlepiej?  Czy białe płytki z czarną fugą to dobry pomysł, czy może lepiej postawić na bardziej stonowane rozwiązanie?

Jak odświeżyć wygląd fugi?

Fugi odgrywają bardzo ważną rolę. Warto pamiętać, że bez nich płytki mogłyby powoli zmieniać swoje położenie, przede wszystkim za sprawą rozszerzalności temperaturowej. Fugi stanowią zabezpieczenie na taką ewentualność. Dzięki temu jednocześnie poprawiają przyczepność płytek do podłoża, do którego są przytwierdzone. Dzięki fugom pomiędzy płytki nie dostaje się woda, a także zabrudzenia. Odpowiednio położone płytki i fuga mogą pełnić swoją funkcję przez wiele lat.

Z dylematem, jaka fuga do białych płytek zmagają się czasem nie tylko właściciele nowych domów i mieszkań. Po wielu latach użytkowania fugi mogą stracić swoje właściwości, a przede wszystkim efektowny wygląd. Jeśli dochodzi do uszkodzeń mechanicznych, na przykład wyszczerbienia się fugi, jednak same płytki wciąż prezentują się dobrze, najlepiej zdecydować się na jej wymianę. Wystarczy zeskrobać całość spoiny, a następnie w jej miejscu położyć nową. Jeśli modernizacja ma na celu wyłącznie poprawę estetyki, można skorzystać z dostępnej na rynku farby do fug, wcześniej usuwając ze spoiny wszelkie zabrudzenia.

Jak dobierać barwę fugi do płytek?

Zarówno przy wymianie fugi, jak i przy wykańczaniu mieszkania bardzo ważną decyzją jest dobór koloru fugi do płytek. W którym przypadku nie istnieje uniwersalne rozwiązanie, a raczej dwie koncepcje i warianty pośrednie. Chcąc uzyskać jednolity efekt, najlepiej dobrać kolor fugi, który będzie bardzo zbliżony do barwy samych płytek. Takie rozwiązanie ma wielu zwolenników, chociaż bywa uważane za monotonne. Kolor fugi można również dobierać na zasadzie kontrastu – na przykład białe płytki z czarną fugą zdecydowanie mają swój wyjątkowy urok, choć niekoniecznie sprawdzą się dobrze w każdym wnętrzu. 

Wiele zależy od koloru ścian i innych elementów wykończenia. Bardzo popularnym wyborem są warianty pośrednie, w których kolor fugi jest zbliżony do koloru płytek, jednak prezentuje inną, na przykład nieco ciemniejszą tonację, co wnosi do wnętrza odrobinę urozmaicenia. Najważniejsze, aby dokonać świadomego wyboru – w końcu fugi, jeśli będą regularnie czyszczone i odpowiednio położone, powinny cieszyć oczy domowników przez wiele lat. Przechodząc do meritum, jaka fuga do białych płytek sprawdzi się najlepiej?

Jaka fuga do białych płytek?

Optymalny wybór fugi do białych płytek zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj płytek. Przykładowo, inaczej należy traktować płytki podłogowe 60x60, a zupełnie inaczej tworzące drobną mozaikę białe lub bardzo jasne płytki łazienkowe. Najpopularniejsza fuga do białych płytek to prawdopodobnie fuga w różnych odcieniach szarości. Sporą popularnością cieszą się także fugi w kolorach przełamane i bieli, a nawet czarne. Drugim czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę wybierając fugę do białych płytek jest pomieszczenie, w którym się one znajdują. Nie jest tajemnicą, że tam, gdzie fuga będzie bardziej narażona na ewentualne zabrudzenia lepiej sprawdzą się ciemniejsze tonacje przecinek bo w przeciwnym razie domowników czeka regularne i żmudne czyszczenie. Jaka fuga do białych płytek stanowi najlepszy wybór w poszczególnych częściach domu?

  • Fuga do białych płytek w łazience

Szara fuga do białych płytek to prawdopodobnie najczęściej spotykana kompozycja w polskich łazienkach. Można ją uznać za rozwiązanie uniwersalne i bezpieczne. Kolor szary nie zlewa się wizualnie z płytkami, lecz delikatnie je przełamuje. Taka kompozycja kolorystyczna nie budzi kontrowersji i co ważne, ma duże znaczenie praktyczne – na szarej fudze powstające z czasem zabrudzenia najmniej rzucają się w oczy. Jednocześnie łazienka z szarymi fugami do białych płytek nie musi prezentować się monotonnie – zwłaszcza, że można ją wzbogacić o drewniane elementy wykończeniowe nawiązując do stylu skandynawskiego.

Bardziej odważną kompozycję do łazienki stanowi złota fuga do białych płytek, które nawiązują do stylu glamour. Wówczas fuga świetnie skomponuje się z mosiężnymi elementami i armatury łazienkowej, złotym ile ramami lustra i uchwytami od szafek.. Złota fuga do białych płytek to bardzo dobra koncepcja z punktu widzenia miłośników luksusu i blichtru.

  • Fuga do białych płytek w kuchni

Jaka fuga do białych płytek w kuchni będzie atrakcyjna wizualnie, a jednocześnie odporna na zabrudzenia? W tym przypadku najlepiej unikać odcieni beżu, które mogą kojarzyć się z pustymi zabrudzeniami powstającymi wokół kuchenki. Te ostatnie są Zresztą poważnym zagrożeniem dla atrakcyjności wizualnej wszystkich rodzajów jasnej fugi. Dlatego fuga do białych płytek w łazience powinna być ciemniejsza – na przykład grafitowa lub szara. Również białe płytki z czarną fugą będą stanowiły ciekawe połączenie, ale bardzo wyraziste. Pewną wskazówką co do wyboru koloru fugi bywa barwa mebli – spoina prezentująca bardzo podobną tonację sprawia niezwykle harmonijne wrażenie. Z kolei złota fuga do białych płytek w kuchni jest rozwiązaniem dość ryzykownym ze względu na wspomniane zabrudzenia.

  • Fuga do białych płytek w przedpokoju

Białe płytki zdecydowanie rzadziej można spotkać w przedpokoju, ponieważ w tym pomieszczeniu szybko ulegają one zabrudzeniom. Jeśli jednak właściciel mieszkania decyduje się na takie rozwiązanie, przynajmniej wrażliwe na zabrudzenia fugi powinny miecz inny kolor. Białe płytki z czarną fugą to całkiem dobry pomysł, choć należy się wówczas liczyć z wyraźnym kontrastem. Dlatego do białych płytek w przedpokoju najczęściej wybiera się fugę grafitową bądź szarą.

All comments

Leave a Reply