Opinie o Nas
Ile musi schnąć wylewka pod płytki? Czy grubość wylewki ma na to wpływ?

Ile musi schnąć wylewka pod płytki? Czy grubość wylewki ma na to wpływ?

Czym jest wylewka pod płytki?

Wylewka pod płytki to nic innego jak ostatnia warstwa podłogi tworzona przed wyłożeniem jej posadzką. Pełni szereg funkcji takich jak zabezpieczenie izolacji termicznej, poziomowanie podłoża, jak również chroni strop przed wszelkimi uszkodzeniami o charakterze mechanicznym. Grubość wylewki zależy od przyjętego projektu. Wylewka pod płytki pozwala stworzyć stabilny i gładki grunt, na którym później będą one mogły spoczywać przez wiele lat.

Jak długo schnie wylewka pod płytki?

Beton jest materiałem, który charakteryzuje się krótkim czasem urabialności, co oznacza, że gdy ulegnie związaniu jego modyfikacja jest bardzo utrudniona. Dlatego betonowa wylewka pod płytki sprawdza się tak doskonale. Jednocześnie wylewka pod płytki musi ulec zupełnemu wyschnięciu, zanim posadzka będzie mogła zostać bez przeszkód ułożona. W przeciwnym razie negatywnie wpłynie to na jej trwałość. 

Większość producentów zapraw klejowych sugeruję, że wylewka pod płytki jest gotowa do ich ułożenia po 28 dniach. O ile warto kierować się wszelkimi zaleceniami producentów, w tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Gdy chodzi o płytki balkonowe, albo płytki na taras wiele zależy od rodzaju betonowej wylewki – najlepiej stosować specjalne mieszanki do użytku zewnętrznego.

W jaki sposób grubość wylewki wpływa na czas jej schnięcia?

Jeszcze ważniejszym czynnikiem jest grubość wylewki pod płytki. Czas schnięcia betonu nie jest przypadkowy. Wilgoć wędruje od spodu ku powierzchni i tego procesu w zasadzie nie da się przyspieszyć. Dlatego grubość wylewki mocno wpływa na czas oczekiwania, który musi upłynąć przed ułożeniem płytek. Na szczęście da się dość dokładnie przewidzieć, kiedy nastąpi wyschnięcie w następujący sposób:

  • grubość wylewki mniejsza lub równa 4 cm – jeden tydzień oczekiwania na każdy centymetr, w sumie 4 tygodnie

  • grubość wylewki 5 cm – 2 tygodnie na dodatkowy centymetrów grubości wylewki, a więc w sumie sześć tygodni

  • grubość wylewki powyżej 6 cm – sześć tygodni oraz 4 tygodnie na każdy centymetr powyżej 5 centymetrów

Z tego punktu widzenia wylewka pod płytki o grubości 4 cm lub mniejszej jest najbardziej optymalnym wyborem, ponieważ skraca czas oczekiwania.

Dlaczego nie warto układać płytek zbyt wcześnie?

Zdecydowanie warto mieć na uwadze grubość wylewki pod płytki szacując czas oczekiwania. Schnący beton kurczy się. Jeśli ułożenie płytek nastąpi zbyt wcześnie, użyty klej może ulec szybkiej degradacji, a więc z czasem stracić swoją przyczepność. W skrajnych przypadkach dochodzi natomiast do uszkodzenia ułożonych płytek.

All comments

Leave a Reply