Opinie o Nas
Jak położyć płytki? – zobacz nasze porady!

Jak położyć płytki? – zobacz nasze porady!

Jak położyć płytki – przygotowanie podłoża

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na płytki podłogowe Paradyż bądź innego producenta, czy wybierasz szare, czarne bądź białe płytki i niezależnie od ich klasy ścieralności, twoim pierwszym zadaniem będzie wyrównanie podłoża. W tym celu skorzystaj samopoziomującej masy szpachlowej. Wcześniej usuń wszelkie zabrudzenia, tłuszcz i pozostałości poprzedniej posadzki. Po zaschnięciu szpachli pokryj powierzchnię środkiem gruntującym, który zapewni odpowiednią przyczepność.

Jak układać płytki równoległe lub skośnie

Układanie płytek zależnie od twoich oczekiwań może odbywać się metodą równoległą bądź skośną. Jak położyć płytki obiema metodami? Metoda równoległa jest najprostsza. Wystarczy wyznaczyć środek pomieszczenia na planie prostokąta przy pomocy dwóch linii z udziałem sznurka traserskiego. Jak położyć płytki, aby zapewnić dobry efekt wizualny? 

Zacznij od środka, aby miejsca, gdzie płytki będą przycięte znajdowały się na obrzeżach, często zakrytych meblami i nie rzucających się w oczy. Układanie płytek rozpocznij od środka dłuższej spośród wyznaczonych linii.

Jak położyć płytki metodą skośną? Przez środek pomieszczenia poprowadź pod kątem 45 stopni dwie przekątne kwadratu. Środek pierwszej płytki powinien pokrywać się ze środkiem pomieszczenia.

Jak położyć płytki – nanoszenie zaprawy

Wiedząc w jaki sposób chcesz położyć płytki, rozrób zaprawę klejową zgodnie z zaleceniami producenta. Optymalna warstwa kleju wynosi maksymalnie 10 mm – im większe płytki, tym grubsza warstwa. Nanoś klej ma poszczególne fragmenty podłoża pamiętając o jego zasychaniu. Przez warstwę przejedź pacą zębatą i układaj w ten sposób płytki na powierzchni około jednego metra kwadratowego, by klej nie zdążył się związać.

Jak układać płytki na zaprawie

Płytki układaj przy pomocy krzyżaków dystansowych zachowując również szeroką spoinę w każdym miejscu. Płytki delikatnie wciskaj w zaprawę poprawiając ich położenie lekkimi obrotami, a na końcu dobijaj gumowym młotkiem. Pamiętaj, że naturalny kamień wymaga pokrycia zaprawą w 100%. Przy pozostałych płytkach wystarczy około 80%.

Jak położyć płytki przy ścianie

Płytki układane przez ścianie będą wymagały docięcia. Przy równych krawędziach skorzystaj z gilotyny do płytek ceramicznych wykonując nacięcie po glazurowanej stronie płytki, a następnie ją łamiąc. Przy niestandardowych kształtach, takich jak otwory na rurę przydatne będą specjalne obcęgi, przy pomocy których należy wycinać odpowiedni kształt małymi fragmentami.

Jak położyć płytki – spoinowanie

Po dokładnym ułożeniu płytek przychodzi czas na ich spoinowanie. Do tego będzie ci potrzebna zaprawa do fug, która zgodnie z zaleceniami producenta musi zostać dobrana do użytego kleju. Po nanoszeniu zaprawy natychmiast usuwaj jej nadmiar, aby nie zdążyła się związać.

Dzięki tym poradom wiesz już, jak układać płytki w sposób profesjonalny – zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy na wynagrodzenie dla ekipy remontowej!

All comments

Leave a Reply