Opinie o Nas
Ile schnie fuga? – najczęstsze błędy w trakcie fugowania

Ile schnie fuga? – najczęstsze błędy w trakcie fugowania

Dlaczego fugowanie jest tak istotne?

Jeszcze przed przejściem do tego, ile schnie fuga i jak poprawnie przeprowadzić proces spoinowania, warto wspomnieć o tym, dlaczego fugowanie płytek jest tak istotne. Wypełniająca szczeliny pomiędzy poszczególnymi kafelkami fuga pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również zabezpiecza powierzchnię przed brudem i wilgocią, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń takich jak pęknięcia lub odklejanie się płytek, wynikających z naturalnej pracy podłoża oraz zróżnicowanej rozszerzalności cieplnej wykorzystywanych materiałów. Wszystko to sprawia, że wybierając poszczególne produkty, warto postawić na wysokiej jakości produkty renomowanych producentów, takie jak na przykład płytki łazienkowe Opoczno i dobrze do nich dobrane, charakteryzujące się odpowiednimi właściwościami fugi – dzięki temu efektowną i funkcjonalną aranżacją można cieszyć się przez długie lata.

Ile schnie fuga i dlaczego nie warto się spieszyć?

Nie ulega wątpliwości, że układanie płytek i fugowanie warto zaplanować na kilka dni – spoinowanie rozpocząć można dopiero po całkowitym związaniu płytek, tzn. w zależności od użytego kleju, po upływie 24-48 godzin od ich ułożenia. Samo fugowanie polega na naniesieniu rozrobionej masy na kafelki i dokładnym wypełnieniu szczelin wykorzystując do tego gumową pacę. Po około 10-30 minutach, kiedy fuga lekko przeschnie, usuwa się jej nadmiar, a także wygładza i wyrównuje za pomocą czystej, wilgotnej gąbki. To, jak długo schnie fuga zależy przede wszystkim od jej rodzaju i warunków w otoczeniu, a szczegółowe informacje znaleźć można na opakowaniach poszczególnych produktów – zazwyczaj, do całkowitego wyschnięcia masy potrzeba 24-48 godzin. Co ważne, ponieważ świeże fugi są narażone na uszkodzenia, przez ten czas należy unikać ich nadmiernego namakania i przesuszania spoiny, a także obciążania powierzchni i uszkodzeń mechanicznych.

Jakie są najczęstsze błędy w trakcie fugowania?

Warto zaznaczyć, że nawet najwyższej jakości kafelki, takie jak na przykład płytki Opoczno, nie będą prezentowały się dobrze bez poprawnie wykonanych spoin. Wiedząc ile schnie fuga, uniknąć można jednego z częściej spotykanych przy spoinowaniu błędów, czyli przedwczesnego usuwania nadmiaru masy, co może prowadzić do porysowania płytek, uszkodzenia samej fugi oraz wybrania zbyt dużej ilości spoiny, co w efekcie może prowadzić do nieszczelności, a nawet odpadania płytek. Ponadto, uwagę należy zwrócić na proporcje, w jakich należy rozrobić masę – spoina o nieodpowiedniej konsystencji nie wypełni odpowiednio szczelin pomiędzy kafelkami.

All comments

Leave a Reply