Opinie o Nas
Płytki bezfugowe – czym są i dlaczego warto z nich skorzystać

Płytki bezfugowe – czym są i dlaczego warto z nich skorzystać

Płytki bezfugowe – czym są i czym się różnią od płytek tradycyjnych?

Warto zacząć od tego, czym właściwie są płytki bezfugowe, czyli rektyfikowane. Kafelki tego rodzaju są w procesie produkcji dodatkowo przycinane, co sprawia, że uzyskuje się idealnie równe krawędzie i kąty wynoszące 90 stopni, a wszystkie wyprodukowane płytki są w dokładnie tym samym rozmiarze – właśnie to odróżnia je od płytek tradycyjnych, które są jedynie kalibrowane, tzn. sortowane w odpowiednie paczki, a różnica w wymiarach płytek z jednej partii może wynosić nawet 3 mm. Zatem w przeciwieństwie do płytek tradycyjnych, kupując płytki rektyfikowane nie jest konieczne uwzględnianie tzw. zapasu – można mieć pewność, że kafelki z jednej serii zawsze będą do siebie pasować. Co najważniejsze, dzięki wspomnianym wcześniej cechom, płytki bezfugowe mogą być układane prawie na styk, z niemal niezauważalnymi spoinami minimalnej szerokości, wynoszącej zazwyczaj 1-2 mm.

Płytki bezfugowe – dlaczego fuga jest konieczna?

Chociaż płytki bezfugowe teoretycznie mogłyby być układane zupełnie bez spoin, to w praktyce nie jest to zalecane, a co więcej, bardzo często bywa traktowane jako błąd w sztuce budowlanej. Wszystkie płytki, w tym płytki łazienkowe charakteryzuje niewielka, jednak wciąż istotna rozszerzalność cieplna. To sprawia, że w przypadku kafli rektyfikowanych, minimalnej szerokości fugi są konieczne – pozwalają one uniknąć uszkodzeń, takich jak pęknięcia lub odpadanie płytek, spowodowanych przez naprężenia, które wynikają z różnic w rozszerzalności podłoża, kleju i samych kafelków. Ponadto, zastosowanie nawet cienkich, delikatnych spoin, w razie konieczności, umożliwia wymianę tylko jednej płytki, a także znacząco ułatwia utrzymanie podłogi lub ścian w czystości, gdyż powstała na łączeniu kafelków szczelina zostaje zabezpieczona przed brudem i kurzem.

Płytki bezfugowe – dlaczego warto?

W przypadku płytek bezfugowych, na uwagę zasługują nie tylko wyróżniające je na tle innych propozycji cechy, ale również imponujące efekty wizualne. Zastosowanie minimalnych spoin, w kolorze możliwie najbardziej zbliżonym do odcienia płytek pozwala na stworzenie wrażenia gładkiej, jednolitej tafli, która optycznie powiększa pomieszczenie, a szczególnie dobre efekty dają płytki rektyfikowane w większych niż standardowe rozmiarach, oferowane przez renomowanych producentów, takie jak na przykład płytki podłogowe Paradyż. Co więcej, interesującą propozycją są również płytki bezfugowe imitujące drewno, które doskonale wpisują się w aranżacje w różnych stylach, jednocześnie nadając przestrzeni wyjątkowego charakteru.

All comments

Leave a Reply