Opinie o Nas
Jak układać płytki ze spadkiem do kratki?

Jak układać płytki ze spadkiem do kratki?

Aby zaaranżować pomieszczenie funkcjonalne i optymalnie dopasowane do potrzeb, nierzadko trzeba sięgnąć po niestandardowe rozwiązania, takie jak na przykład podłoga ze skosem w kierunku odpływu wody. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że układanie płytek na tego typu podłożu należy do najtrudniejszych etapów remontu, a także jest stosunkowo pracochłonne. Odpowiadamy zatem na pytanie, jak układać płytki ze spadkiem do kratki i jak się do tego przygotować.

Układanie płytek ze spadkiem – kiedy jest konieczne?

Podpowiadając jak układać płytki ze spadkiem do kratki, warto zacząć od tego, w jakich sytuacjach jest to konieczne – spadek w stronę odpływu stosuje się najczęściej w łazienkach, w przypadku pryszniców bez brodzika, tzw. walk-in. Ponadto, takie rozwiązanie jest nierzadko wykorzystywane w garażach, a niekiedy także na tarasach, umożliwiając sprawne odprowadzenie gromadzącej się wody. Jeszcze przed przejściem do tego, jak układać płytki ze spadkiem do kratki, należy zwrócić uwagę na sam spadek, który w zależności od umiejscowienia i kształtu odpływu, może być wykonany z jednej, dwóch, trzech lub czterech stron. Co ważne, w przypadku odpływu liniowego, skos powinien wynosić około 2,5%, natomiast w układzie kopertowym, czyli spadku z czterech stron do odpływu punktowego – około 1,5%.

Układanie płytek ze spadkiem – materiały i przygotowania

Wybierając płytki do łazienki warto zacząć od ich odpowiedniego doboru – chcąc cieszyć się trwałością i funkcjonalnością aranżacji, dobrze jest postawić na sprawdzone materiały renomowanych producentów, takie jak na przykład płytki łazienkowe Paradyż lub płytki Opoczno. Ponadto, oprócz standardowych narzędzi niezbędnych do układania płytek, ze względu na konieczność ich przycinania pod kątem, przydatna będzie również przecinarka do glazury z diamentową tarczą, gwarantująca równe linie cięcia. Proces układania płytek należy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża – powinno być ono czyste, suche, odtłuszczone i równe, a także pokryte warstwą zwiększającą przyczepność. Co więcej, warto skorzystać z dodatkowych rozwiązań zabezpieczających przed wodą, takich jak na przykład folia w płynie i taśmy do hydroizolacji.

Jak układać płytki ze spadkiem do kratki?

Po przygotowaniu narzędzi, materiałów i podłoża, a także określeniu kierunków skosów, można przejść do tego, jak układać płytki ze spadkiem do kratki. Szczególnie w przypadku łazienki, poleca się klejenie płytek metodą kombinowaną, polegającą na nałożeniu kleju zarówno na podłoże, jak i samą płytkę. Co ważne, należy zwrócić uwagę na warstwę kleju – nie może być zbyt cienka, a po dociśnięciu płytki do podłoża nadmiar masy powinien wyjść po bokach kafelka (można go usunąć wilgotną szmatką). Jeżeli odpływ jest liniowy, układanie płytek warto zacząć właśnie przy nim, tworząc skos z perfekcyjnie dopasowanych kafli, a następnie przejść do pozostałych części podłoża. Ostatnim etapem prac związanych z układaniem płytek jest ich fugowanie. Masa do spoinowania powinna być optymalnie dobrana pod względem właściwości, a także koloru – przykładowo, wybierając imitujące marmur płytki z kolekcji Pietrasanta, fugi powinny być w odcieniu możliwie najbardziej zbliżonym do dominującej barwy kafli.

All comments

Leave a Reply