Opinie o Nas
Jak fugować płytki?

Jak fugować płytki?

Fugowanie płytek to zabieg niezwykle istotny nie tylko ze względów estetycznych, ale również funkcjonalnych – odpowiednio dobrana fuga pozwala uniknąć uszkodzenia płytek na skutek niewielkich ruchów konstrukcji, a także zabezpiecza powierzchnię przed brudem i wilgocią. Co ważne, posiadając wiedzę jak fugować płytki, zadanie to jest stosunkowo proste do wykonania samodzielnie. Odpowiadamy zatem na pytanie, jak fugować płytki i na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę.

Jak fugować płytki – przygotowania

Przed przejściem do tego, jak fugować płytki, warto skupić się na ich doborze – powinny się charakteryzować odpowiednimi właściwościami, w zależności od powierzchni, na której będą układane. Przykładowo, najlepszym rozwiązaniem na taras lub balkon są propozycje mrozoodporne, natomiast wybierając płytki do łazienki warto postawić na trwałe i łatwe do utrzymania w czystości kafelki renomowanych producentów, takie jak między innymi płytki łazienkowe Opoczno lub płytki łazienkowe Paradyż. Ponadto, szczególną uwagę należy zwrócić na szerokość szczelin pomiędzy poszczególnymi płytkami, która powinna być dopasowana do rodzaju kafelków, a także miejsca ich ułożenia.

Jak fugować płytki – dobór materiałów

Zastanawiając się nad tym, jak fugować płytki, bez wątpienia należy zwrócić uwagę na wybór odpowiednich materiałów. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów mas do spoinowania, różniących się składem i przede wszystkim właściwościami, a za najpopularniejsze uznać można fugi cementowe, cementowe elastyczne i epoksydowe. Podobnie jak w przypadku określania szerokości fugi, dobierając masę należy wziąć pod uwagę rodzaj wykorzystanych płytek oraz to, gdzie są one ułożone.

W doborze fug, szczególnie istotną rolę odgrywa ich kolor. W zależności od ogólnej koncepcji, można postawić na świetnie podkreślające kształt kafelków kontrastujące spoiny lub masy w odcieniu możliwie najbardziej zbliżonym do dominującej barwy płytek, które bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku dużych, jednolitych powierzchni, a także przy fugowaniu płytek imitujących naturalne kamienie, takich jak między innymi płytki łazienkowe Tubądzin z kolekcji Pietrasanta. Co więcej, niekiedy warto jest zastosować w jednym pomieszczeniu fugi w różnych kolorach – w sytuacji, kiedy łączy się na przykład białe płytki i szare płytki, odpowiedni dobór spoin pozwoli uniknąć nieestetycznego efektu.

Jak fugować płytki – technika fugowania

Kiedy powierzchnie i materiały są odpowiednio przygotowane, można przejść do tego, jak fugować płytki. Należy podkreślić, że zabieg ten rozpocząć można dopiero po całkowitym stwardnieniu kleju lub zaprawy łączącej kafelki z podłożem, a także dokładnym oczyszczeniu płytek i szczelin. Ponadto, warto przeprowadzić fugowanie próbne na niewielkim, niezbyt widocznym fragmencie, co pozwala określić, czy płytki wymagają impregnacji – jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy fuga kontrastuje z kafelkami.

Fugując płytki ceramiczne, spoinę nakłada się za pomocą pacy prowadzonej pod kątem i po przekątnej w stosunku do ułożenia płytek, wcierając masę do momentu równomiernego wypełnienia szczelin. Co ważne, kiedy fuga stanie się sucha i matowa, należy fugę odpowiednio uformować oraz zmyć nadmiar, a pozostały, delikatny osad usunąć można dopiero po około dwóch tygodniach. W przypadku fugowania płytek gresowych, proces ten wygląda nieco inaczej – masę powinno się nakładać możliwie najbardziej precyzyjnie, a także od razu usuwać jej ewentualny nadmiar.

All comments

Leave a Reply