Opinie o Nas
Poziomowanie ścian, czyli sposoby na krzywe ściany

Poziomowanie ścian, czyli sposoby na krzywe ściany

Remont mieszkania stanowi dobrą okazję, aby zatroszczyć się również o krzywe ściany. Szczególnie w starym budownictwie bywają one widoczne niemal gołym okiem. Poziomowanie ścian nie jest trudne, zwłaszcza, że do dyspozycji są coraz bardziej nowoczesne metody. Przy okazji można też zająć się nierównościami powstającymi na ścianach, a także zaokrąglonymi kątami. W jaki sposób przeprowadzić wyrównywanie i poziomowanie ścian?

Sposoby na nierówną powierzchnię i zaokrąglenia

Zacznijmy od lokalnych nierówności, które również potrafią szpecić ścianę. W niektórych wnętrzach możemy natknąć się między innymi na ślady szpachli i chropowatą powierzchnię tynków. Rozprawienie się z tym problemem jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać z prawidłowo dobranej gładzi lub warstwy tynku gipsowego. Poziomowanie ścian nie przyniesie idealnego efektu, jeżeli we wnętrzu zabraknie kątów prostych na stykach ścian. Po wielu remontach tworzą się tam zaokrąglenia. Ich likwidacja wymaga jednak skucia tynków w newralgicznym miejscu i skorzystania z zaprawy wyrównawczej.

Poziomowanie ścian przy pomocy gipsów szpachlowych

Prawdopodobnie najpopularniejszą metodą na poziomowanie ścian pozostaje skorzystanie z gipsu szpachlowego. Ten sposób zwykle jest też najtańszy, a jednocześnie najprostszy. Poziomowanie ścian nie wymaga w tym przypadku zaawansowanej wiedzy technicznej. Jeżeli konieczne jest nałożenie grubszej warstwy, gips najlepiej zastąpić zaprawą cementową. Ta popularna metoda ma jednak pewną wadę. Podłoże będzie musiało wyschnąć, zanim rozpoczną się na nim kolejne prace remontowe. Wystarczy jednak dobrze zaplanować harmonogram remontu całego mieszkania i w międzyczasie zająć się innymi pracami, aby zupełnie nie odczuć tej komplikacji.

Poziomowanie ścian z użyciem płyt gipsowo-kartonowych

Inny sprawdzony sposób na poziomowanie ścian stanowią płyty gipsowo-kartonowe. Ich ogromną zaletę stanowi fakt, że doskonale radzą sobie nawet z najbardziej nierównym podłożem. Im nierówność jest większa, tym wyrównywanie ścian będzie wymagało nałożenie na płytę grubszej warstwy kleju. Przy największych nierównościach klejenie punktowe może nie wystarczyć, a kolejne porcje kleju warto układać dodatkowo wzdłuż krawędzi płyty.

Poziomowanie ścian przy pomocy płyty budowlanej

Kolejnym sposobem na poziomowanie ścian, obecnie uznawanym za najnowocześniejszy jest płyta budowlana. Płyty są zbudowane z polistyrenu ekstrudowanego i pokryte klejem mineralnym wraz z siatką włókna szklanego. Taka konstrukcja zapewnia im bardzo wysoką sztywność i doskonałą wytrzymałość. Ważną zaletą tego typu płyt jest bardzo prosta obróbka. Przycinanie może odbywać się przy pomocy noża, piły czy wyrzynarki. Do zamontowania płyt budowlanych sprawdzi się zaprawa klejąca. Jeżeli stare ściany są bardzo nierówne, dobrze spiszą się kołki mocujące. Podłoże należy dokładnie oczyścić przed rozpoczęciem poziomowania przy użyciu płyt budowlanych. Większe ubytki i nierówności wymagają uzupełnienia. Dociśnięta do ściany płyta budowlana powinna mieć kontakt z klejem na całej swojej powierzchni.

Sprawdź ofertę naszego sklepu z płytkami!

All comments

Leave a Reply