Opinie o Nas
Układanie płytek na tarasie krok po kroku

Układanie płytek na tarasie krok po kroku

Samodzielne układanie płytek nie musi stanowić skomplikowanego wyzwania. Kluczową rolę odgrywa wiedza, która sprawi że powierzchnia długo będzie prezentować się doskonale. Każdy, kto poradzi sobie z ułożeniem płytek we własnej łazience bądź kuchni, z łatwością wykona to zadanie również na tarasie. Różnice tkwią wyłącznie w przygotowaniu podłoża i optymalnym doborze płytek. Dziś prezentujemy prawidłowe układanie płytek na tarasie krok po kroku.

Układanie płytek na tarasie krok po kroku: Wybór odpowiednich płytek na taras

Zanim rozpocznie się układanie płytek na tarasie krok po kroku, warto dobrze zastanowić się, jakie płytki będą odpowiednie do ułożenia w tym specyficznym miejscu. Jeśli chodzi o kolorystykę, białe płytki i jakiekolwiek jasne odcienie nie stanowią najlepszego wyboru, ponieważ powierzchnia będzie stale poddawana działaniu warunków atmosferycznych. Przez to będzie bardzo szybko się brudzić. Dlatego zdecydowanie lepszy wybór stanowią na przykład szare płytki bądź jakiekolwiek ciemniejsze barwy. Oprócz tego odwiedzając sklep z płytkami należy skupić się na modelach charakteryzujących się niską nasiąkliwością, właściwościami antypoślizgowymi i odpornością na niskie temperatury.

Układanie płytek na tarasie krok po kroku: Sprawdzenie i przygotowanie podłoża pod płytki

Układanie płytek na tarasie krok po kroku należy rozpocząć od przygotowania podłoża. W pierwszej kolejności warto sprawdzić pochylenie tarasu, które powinno wynosić przynajmniej 1%. To bardzo ważne. Nachylenie pomaga w odprowadzaniu wody. W przeciwnym razie w trakcie deszczowych i zimowych miesięcy kafelki mogą być stale pokryte kałużami bądź zalegającym śniegiem. Na nowym tarasie kafelki można położyć po mniej więcej trzech miesiącach, gdy betonowa wylewka wyschnie. Podłoże musi zostać oczyszczone z wszelkich zalegających na nim zanieczyszczeń i pyłu.

Układanie płytek na tarasie krok po kroku: Próba na sucho

Układanie płytek na tarasie dobrze jest poprzedzić próbą na sucho, czyli bez przyklejania kafelków. Pomaga to w ocenie końcowego efektu, ale przede wszystkim pozwala na optymalne zaplanowanie ułożenia i przycięcie płytek. Na tym etapie bardzo przydatny będzie sznurek miernicy, podobnie jak krzyżaki dystansowe i ołówek służący do nakreślenia linii.

Układanie płytek na tarasie krok po kroku: Prawidłowa technika

Układanie płytek na tarasie krok po kroku powinno przebiegać od balustrady do ściany. Klej należy nakładać nie tylko na podłoże, ale również spodnią część płytek, dzięki czemu pod kafelkami nie pozostanie wolna przestrzeń. Ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów na spoinę. W wylewce powinno się znaleźć miejsce dla szczelin dylatacyjnych pokrywających się ze spoinami. Wahania temperatur sprawiają bowiem, że płytki tarasowe będą zmieniać swoje rozmiary. Gumowy młotek przyda się do wyrównywania płytek. Fugami najlepiej zająć się dopiero po około dwóch dniach, gdy klej zdąży dokładnie wyschnąć.

All comments

Leave a Reply