Opinie o Nas
Układania płytek w łazience – jak zrobić to prawidłowo?

Układania płytek w łazience – jak zrobić to prawidłowo?

Samodzielne układanie glazury w łazienkach to źródło ogromnej satysfakcji. Przy okazji można nieco zaoszczędzić na wynagrodzeniu fachowców. Kładzenie płytek łazienkowych wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Nie są wymagane doskonałe zdolności techniczne. Wystarczy odrobina cierpliwości i odpowiednie narzędzia.

Wybór odpowiednich płytek

Przed przystąpieniem do montażu warto dobrze zastanowić się, jaka glazura najlepiej sprawdzi się w łazience. Jeśli efekt będzie niezadowalający, praca pójdzie na marne. We współczesnych łazienkach największym powodzeniem cieszy się jasna glazura, na przykład białe płytki, albo pastelowe, beżowe czy szare płytki. Miłośnicy dekoracyjnych wzorów i mozaiki znajdą coś dla siebie przeglądając popularne płytki łazienkowe Opoczno bądź sprawdzone na polskim rynku płytki łazienkowe Paradyż. Ciekawe propozycje można znaleźć także oglądając płytki łazienkowe Tubądzin. Chcąc wprowadzić do wnętrza nieco luksusu warto postawić na przykład na wariant Pietrasanta – dostojnie prezentujące się płytki tego producenta przypominające marmur. Osobną kwestię stanowi rozmieszczenie płytek. Warto pamiętać, że jeżeli nie zostaną one wyłożone aż do sufitu, pomieszczenie może wydawać się niższe.

Układanie glazury w łazienkach: przygotowanie podłoża

Po podjęciu decyzji i zakupie płytek można rozpocząć układanie glazury w Łazienkach. W pierwszej kolejności należy zająć się przygotowaniem podłoża. Musi ono zostać odtłuszczone, wysuszone, pozostawać czyste i równe. Do gruntowania podłoża służą specjalne emulsje. Jeśli jest ono idealnie gładkie, na przykład gdy układanie glazury w łazienkach odbywa się bez zrywania poprzednich płytek, powierzchnię należy zeszlifować, aby zyskała wystarczającą chropowatość.

Kładzenie płytek łazienkowych: najlepsza technika

Układanie płytek w łazienkach wymaga dokładnego wyznaczania pionu i poziomu, na przykład przy pomocy sznurka mierniczego i poziomicy. Zaznaczając poziom i pion należy wziąć pod uwagę rozmiar jednej płytki wraz ze spoiną. Warto również tymczasowo przybić do ścian listwę, które unieruchomi pierwszy rząd płytek. Później na ścianie należy umieszczać porcje kleju przypadające na około 1 m2. Aby układanie glazury w łazienkach odbywało się równo, warto skorzystać z krzyżaków, które pozwolą zachować równe odstępy przewidziane na spoiny. Nadmiar kleju należy na bieżąco usuwać. Po ułożeniu pierwszego rzędu można zdemontować listwę.

Układanie glazury w łazienkach: przycinanie płytek

Płytki do łazienki wymagają przycięcia, aby idealnie pokryć ściany. Do tego posłuży gilotyna, w przypadku bardziej nieregularnych kształtów piła z diamentowym ostrzem bądź wiertło węglowe.

Układanie glazury w łazienkach: idealne fugi

By układanie glazury w łazience skończyło się wspaniałym efektem, trzeba jeszcze zadbać o nałożenie i wykończenie fug. W tym celu najlepiej skorzystać z gumowego ściągacza i równomiernie wypełniać spoiną wszystkie szczeliny. Jej nadmiar wygodnie usuwa się przy pomocy wilgotnej gąbki. Tam, gdzie umywalka i wanna łączą się ze ścianą, zamiast spoiny lepiej zastosować silikon. Samodzielne układanie glazury w łazienkach naprawdę nie musi być trudne!

All comments

Leave a Reply