Opinie o Nas
Jak montować płytki na ścianę? Podpowiadamy krok po kroku!

Jak montować płytki na ścianę? Podpowiadamy krok po kroku!

Samodzielny remont mieszkania oznacza sporą oszczędność pieniędzy, a z punktu widzenia "debiutantów", którzy do tej pory nie podejmowali podobnych wyzwań, także ogromną satysfakcję! Jednym z najważniejszych elementów remontu bądź wykończenia łazienki jest ułożenie płytek na ścianach. Zadanie tylko z pozoru może wydawać się skomplikowane. 

Dziś podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić montaż płytek na ścianie. Czynności takie jak równanie ścian pod płytki, równe układanie glazury i przygotowanie solidnych mocowań przestaną być czarną magią!

Wybierz idealne płytki do swojej łazienki

Zanim rozpoczniesz montaż płytek na ścianie, dobrze zapoznaj się z dostępną ceramiką, aby wybrać produkt, który posłuży w twojej łazience przez wiele lat. Wiodący producenci, na przykład Paradyż czy płytki Cersanit oferują bardzo szeroki wybór. Do dyspozycji masz również płytki Tubądzin, na przykład inspirowany marmurem model Pietrasanta czy cenione w naszym kraju płytki Opoczno. Zastanów się również, jaka mozaika najlepiej będzie prezentować się w twojej łazience. Montaż płytek na ścianie jest przecież trwały i korekty nie będą w przyszłości możliwe!

Skompletuj niezbędne narzędzia

Montaż płytek na ścianie nie może obejść się bez niezbędnych narzędzi. Wyposaż się między innymi w: 

  • poziomnicę,
  • miarkę, 
  • krzyżaki dystansowe, 
  • szczypce do przycinania ceramiki, 
  • łatę posadzkarską, 
  • sznur mierniczy,
  • gumowy młotek, 
  • przyrząd do cięcia, 
  • koryto i szpachelkę.

Kluczową rolę odgrywa także odpowiedni dobór kleju. Do dyspozycji pozostają klej elastyczny z emulsją granulacyjna, klej dyspersyjny, czy klej o podwyższonej elastyczności. Zanim rozpoczniesz montaż płytek na ścianie dowiedz się, jaki rodzaj kleju będzie najbardziej odpowiedni do wybranej przez ciebie ceramiki.

Przygotuj podłoże pod montaż płytek na ścianie – równanie ścian pod płytki

Montaż płytek na ścianie może przebiec bezproblemowo wyłącznie na wystarczająco gładkim podłożu. Wspomniana już emulsja granulacyjna może okazać się niezbędna, jeżeli ścianę pokrywa wyraziście porowata faktura. Zaprawa wyrównująca pomoże ci ukryć niedoskonałości. Jednak, że podłoże nie może być gładkie niczym szkło. Delikatnej chropowatości nadasz mu przy pomocy szlifierki.

Układaj płytki równo i mocuj je solidnie

Równy montaż płytek na ścianie to największe wyzwanie w trakcie układania glazury. Z pomocą poziomnicy i sznura mierniczego z łatwością wyznaczysz jednak linię przebiegającą dokładnie równoległe do podłogi. Wyznacz ją na wysokości odpowiadającej grubości jednej płytki pamiętając o spoinie. Układając pierwszą warstwę skorzystaj z tymczasowej listwy. Trwały montaż płytek na ścianie opiera się na dobrym rozprowadzeniu kleju. Na szpachelce umieszczaj ilość przeznaczoną na około 1 m2. Krzyżaki dystansowe pomogą ci w zachowaniu równoramiennych odstępów między płytkami. Regularnie usuwaj nadmiar kleju. Co pewien czas przy pomocy poziomnicy kontroluj, czy montaż płytek na ścianie przebiega równo. Jeśli praca idzie sprawnie, pozostaw płytki do wyschnięcia, a po 24 godzinach wykonaj spoiny (fugi).

All comments

Leave a Reply